Vítejte,

Uživatelské jméno:

Heslo:[ ]


náhodné obrázky

Datum / Čas

 


Počítadlo

Dnes na této stránce ...
celkem: 1
unikátních: 1

Celkem na této stránce ...
celkem: 17293
unikátních: 9364

Stránka ...
celkem: 79853
unikátních: 20920

Online

Dnes na této stránce ...
celkem: 1
unikátních: 1

Celkem na této stránce ...
celkem: 17293
unikátních: 9364

Stránka ...
celkem: 79853
unikátních: 20920

 

Pravděpodobnosti

Když Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) oznámil, že někdy kolem 23.9.2011 očekává dopad vysloužilého satelitu, odhalil zároveň i velký paradox. Paradox triumfů vědy a lidské dovednosti a limitů lidských možností. Vzhledem k tomu, že není možné předvídat čas ani místo dopadu zbytků šestitunové družice, je velká část lidstva odkázána na pouhou víru ve štěstí. Jako doprovodná hudba zaznívají oficiální prohlášení NASA, která připomínají uklidňování malých školáčků. "Všechno bylo vědecky vypočítáno, naprogramováno a provedeno. Teď jen z nebe spadne stará plechovka. Dělejte jakoby nic."


Zařízení pod označením UARS se zabývalo analyzováním svrchních vrstev atmosféry (10 vědeckých přístrojů zde měřilo rychlost větru, teplotu a chemické složení ozónové vrstvy). Satelit byl velký 10,7 x 4,5 metru a vypuštěn byl v roce 1991 z paluby raketoplánu Discovery. Oficiálně byl vyřazen z provozu v roce 2006. Nyní má projít atmosférou, kde z větší části shoří a zbytky (cca půl tuny úlomků) skončí nekontrolovaným pádem někde na zemském povrchu.

Je zábavné sledovat vyjádření představitelů NASA k rizikům a bezpečnosti obyvatel.

„Je příliš brzy na to určit, kdy přesně UARS vstoupí do atmosféry a jaká zeměpisná oblast by mohla být dotčena, ale NASA satelit bedlivě sleduje a bude vás informovat.“

„Riziko ohrožení veřejného nebo soukromého majetku je extrémně nízké, bezpečnost je hlavním zájmem NASA,“ uvádí se na webových stránkách vesmírné agentury, která poukazuje na to, že dosud se nestal dopad trosek satelitů zdrojem zranění nebo ohrožení pro lidi a způsobené škody byly zanedbatelné.

"Riziko, že někdo bude zasažen kusem odpadu vychází na jedna ku 3 200. To jsou zjevně velmi, velmi nízká rizika, že někdo bude zasažen tímto odpadem."


Nick Johnson, šéf programu pro vesmírný odpad NASA, ujišťuje, že skoro každý den spadne na zemi nějaký nekontrolovaný objekt a že se za celých 54 let vesmírné éry nestalo, že by trosky někomu přistály na hlavě a vážně jej zranily.


Jestlipak nás někdo před dvaceti lety informoval, že satelit právě startující na oběžnou dráhu nám spadne po skončení mise na hlavu?

Uklidňuje Vás zjištění, že bez úhony přežijete tento den s pravděpodobností 1:3 200?

Co vlastně toto vyčíslení pravděpodobnosti vyjadřuje?


Mnoho lidí tuto událost ani nezaznamená, mnozí zůstávají zcela klidní. Vždyť také na hlavu se nám sypou všelijaké pohromy, reformy a události.

Pokud si však toto riziko připustíme osobně, míra ohrožení nás právem může zneklidnit.
I kdybychom cestovali na Severní Pól, abychom se dostali mimo území dopadu vraku, anebo pokud bychom nalezli jedno z těch 3 199 bezpečných míst, kam nedopadnou zbytky, mohli bychom si připomenout spoustu všednějších a malichernějších pravděpodobností.

Pravděpodobnost zásahu člověka bleskem: 1 : 3 000 000.
Průměrná světová denní úmrtnost na zásah bleskem: 10 lidí.
Ročně se jen v ČR stane obětí autonehody průměrně 800 lidí. Což je pravděpodobnost 1 : 12 500 pro každého obyvatele. Dále je tu například pravděpodobnost předčasného úmrtí v souvislosti s aktivním nebo pasivním kouřením 1 : 555.
O civilizačních rizicích jako terorismus nebo stres nemluvě.
A chceme-li ještě něco vesmírnějšího, asteroid Apophis o šířce téměř 400 metrů může zasáhnout Zemi 13. dubna 2036 s pravděpodobností 250 tisíc ku jedné.

Jak velká je pravděpodobnost zásahu zbytky satelitu v porovnání se zmíněnými riziky?

Ať se děje co se děje, držíme se víry, že vyvázneme ve zdraví. Kromě víry totiž nic jiného nemáme.

P.S.: Jaká je pravděpodobnost, že prožijeme celý svůj život bez úhony?

[Napsal K.]Pátek 23.září 2011 - 13:29:44 by K.
Posted in Víra | Komentáře: 2 |   Zaslat někomu   verze pro tisk    Kategorie příspěvků